mężczyzna w niebieskiej koszuli mający założone na twarzy okulary blokujące światło niebieskie biohac smart na tle ceglanej ściany

Jak używać okularów blokujących światło niebieskie?

W tym artykule dowiesz się jak używać okularów blokujących światło niebieskie 👓. Dowiesz się, czy można ich używać niepoprawnie oraz jak i kiedy ich poprawnie używać.

Spis treści

Wyszukując w Google jakikolwiek artykuł o tytułowych okularach, można znaleźć od kilku do nawet kilkudziesięciu odpowiedzi. Natomiast praktycznie w ogóle nie mówi się o tym, jak używać okularów blokujących światło niebieskie! Jeśli już ktoś przymierza się do zakupu okularów poprawiających jakość snu, to warto się zastanowić, jak ich prawidłowo używać? Po co kupować piłę mechaniczną, jeśli potrzebna jest tylko do przecięcia jednego drzewa? Opłaca się kupować ją tylko na jeden raz? A może lepiej kupić piłę ręczną? Przecież wykonuje dokładnie to samo zadanie. 

Mam nadzieję, że w tym artykule postaram się odpowiedzieć na to, jak poprawnie używać okularów blokujące światło niebieskie. Dodatkowo na wszelkie nurtujące pytania!

Czy okulary blokujące światło niebieskie można używać niepoprawnie?

Czy jest w ogóle możliwe, aby okulary używać… niepoprawnie? Na pozór wydaje się to błahe pytanie, lecz takim absolutnie nie jest. Ktoś, kto nigdy nie poznał, do czego służy młotek, nie będzie wiedział, jak go używać. Nawet jeżeli można kogoś zaobserwować, co robi z danym narzędziem, to nadal można go używać… źle. Dobrym przykładem jest Patryk ze Spongebob’a, który miał pomagać przy malowaniu domu.

Jak poprawnie używać okulary blokujące światło niebieskie

Zauważył, do czego służy pędzel, a to już coś! Po czym zaczął malować podłogę (w ich otoczeniu piasek, więc wychodzi zabawniej). Właściwie to nie używał pędzla źle, tylko wybrał zły element do pomalowania. Dzieci również wywijają podobne psikusy, malując np.: łóżko czy szafę.

Tak zaś postępują dorośli. Szukają wokół informacji, przyglądając się innym. Najpierw następuje etap postrzegania, jak korzystać z danego narzędzia, a następnie adaptacja do własnego otoczenia.

Właśnie w taki sposób można korzystać z okularów blokujących światło niebieskie po prostu źle.

Przykład 1 - chodzenie non stop w okularach blokujących światło niebieskie

Załóżmy, że Marek widział jedną osobę, która nosi okulary blokujące światło niebieskie. Dopiero zachodziło słońce, a człowiek noszący filtry światła niebieskiego wyglądał majestatycznie. To ten moment, w którym Marek zdecydował, że chcesz nosić takie okulary. W sumie wyczytał, o ich wpłynie na zdrowie i był wniebowzięty ich doskonałymi efektami.

No to Marek zakupił takie okulary i nosił je codziennie od rana do wieczora. Bardziej zależało mu na byciu „cool”, a zdrowie miało być dodatkiem. Codziennie po wstaniu z łóżka zakładał je na nos i przemierzał podróż do pracy. Później do domu oraz gdziekolwiek by nie szedł, tam zawsze nosił okulary blokujące światło niebieskie.

Po prawie miesiącu zauważył, że coś jest nie tak. Zaczęła go boleć głowa i chodził jakiś taki zaspany. Nie jest to oczywiste, aby połączyć noszenie okularów z byciem słabym. Przecież to nikt w jego otoczeniu nie doznał bólu za sprawą noszenia okularów! Niestety Marek do końca nie zapoznał się z tym, jak nosić filtry światła niebieskiego.

okulary z filtrem światła niebieskiego

Przykład 2 - noszę kiedy "głowa mnie boli"

Dla kolejnego przykładu zapoznajmy się z Panią Zosią. Pani Zosia również słyszała, o okularach blokujących światło niebieskie, jednak w porównaniu z Markiem dowiedziała się o wiele więcej na temat efektów zdrowotnych. Przeczytała nawet jedno badanie na jakimś blogu. W ten sposób przekonała się, że filtr światła niebieskiego jest dla niej dobry.

Zakupiła okulary i nosiła je przez 3 dni o odpowiednich porach. Po tym czasie jakoś tak zapominała. A tu na imprezę miała wyjść, a tu goście przyszli, więc nie wypada. Film w tych okularach również źle się ogląda. Nie była kompletnie przyzwyczajona. Uznała więc, że będzie je nosić „jak się jej przypomni”. Ta strategia bardzo szybko zmieniła się w bodziec „jak zaboli mnie głowa”. Przecież właśnie po to kupiła te okulary z filtrem światła niebieskiego, żeby ją tak głowa nie bolała.

Po prawie pół roku zaczęła je nosić dokładnie, kiedy ją bolała głowa. Jeśli przyszedł czas migreny, która mogła trwać nawet kilka dni, to chodziła w nich do momentu, aż głowa przestała boleć. W ten sposób zapętlała się w wielkie koło nieregularności. Po tym czasie uznała, że tabletki radzą sobie znacznie lepiej. Kompletnie przestała używać okularów z filtrem światła niebieskiego.

6 porad jak poprawnie nosić okulary blokujące światło niebieskie?

Po prześledzeniu tylko dwóch przypadków, a jest ich zdecydowanie więcej! Można stwierdzić, że okulary blokujące światło niebieskie są NARZĘDZIEM, które faktycznie da się używać źle. No i jak temu zaradzić?

Tak jak zostało to wspomniane na początku, można znaleźć masę artykułów, jak takie filtry światła niebieskiego są przydatne dla organizmu. Brakuje, jednak tych, co pokazują, jak to zrobić. Poniżej zostało przedstawionych kilka rad, jak poprawnie używać okularów blokujących światło niebieskie. Najważniejsze, aby pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jak już dojdzie do zakupu leku, to dobrze mieć pojęcie jak z niego korzystać.

1. Bądź regularny

To jak używać okularów blokujących światło niebieskie, aby pomogły Pani Zosi?

Najważniejszym czynnikiem, o którym zapomniała , jest regularność. Regularność wspiera samodyscyplina oraz wyznaczenie konkretnego celu. Co w konsekwencji prowadzi do wyrobienia nawyku. Przede wszystkim okulary należy konsekwentnie nosić niezależnie od tego, czy to piątek wieczór, czy urodziny u teściowej. Mają być na nosie o konkretnej godzinie dopasowanej indywidualnie do własnych potrzeb.

Ktoś, kto spędza godziny przed komputerem, doskonale powinien znać uczucie piekących oczu w okolicach 23, kiedy organizm zasygnalizował, że chce iść spać.

To idealny moment, abyś iść spać. Należy dbać o regularność snu tak samo, jak o regularność zakładania takich okularów.

2. Ogranicz ekspozycję światła niebieskiego przed snem

Do tej pory najważniejszym środkiem zapobiegawczym przed światłem niebieskim jest ograniczenie jego kontaktu przed pójściem spać. Organizm człowieka, który codziennie wstaje w okolicach 6-8 rano zazwyczaj pragnie iść spać około godziny 22:00. Więc należy zminimalizować kontakt z niebieskim światłem po dobranocce, czyli po godzinie 19:00. 

No to, jak używać okularów blokujących światło niebieskie?

Na początku to zadanie bardzo trudne. Warto zacząć od zmniejszania godzin spędzanych przy takim świetle lub też wymienić żarówki na „cieplejsze”. Ciekawym rozwiązaniem może również być plafon z przełącznikiem barwy cieplnej światła.

Po co to robić? Po pierwsze, aby przyzwyczaić się do cieplejszej barwy. Okulary blokujące niebieskie światło zamieniają obraz na pomarańczowy. Jest to trudny krok do przeskoczenia, dla osób, które nie przesiadują od groma czasu, przy „ciepłym” świetle.

No i najważniejsze, jest do dobry początek wyrobienia nawyku. Organizm wie, kiedy będzie potrzebował „założyć okulary z filtrem światła niebieskiego”. Natomiast jest również prostsza wersja, mimo to, warto ograniczyć swoje ciało na światło niebieskie, szczególnie wieczorem.

blueblockers jak używać okulary blokujące światło niebieskie

3. Ustaw przypomnienie w telefonie

Prostszą wersją jest ustawienie przypomnienie w telefonie, aby założyć okulary blokujące światło niebieskie. Z jednej strony może to być pomocne dla osób, które nie mają pojęcia, kiedy je założyć. Nie znając swoich potrzeb ciężko o konkretną godzinę, właśnie dlatego warto zacząć od ograniczenia ekspozycji na światło niebieskie, a dopiero potem ustawiać budzik.

Z drugiej strony budzik w telefonie jest bodźcem, który buduje nawyk zakładania okularów z filtrem światła niebieskiego. A to przyzwyczaja organizm do nowego rytmu okołodobowego. Ciężko stwierdzić, po jakim czasie człowiek przyzwyczaja się do nowego stylu. Głównie to sprawa indywidualna.

Po co to robić? Po pierwsze, aby przyzwyczaić się do cieplejszej barwy. Okulary blokujące światło niebieskie zamieniają obraz na pomarańczowy. Jest to trudny krok do przeskoczenia, dla osób, które nie przesiadują od groma czasu, przy „ciepłym” świetle.

Nastawienie budzika, przypomnienia lub czegoś, co będzie przypominało o danej godzinie, że to czas na założenie okularów.

4. Sprawdź swój głęboki sen

Jeśli nigdy nie było dane Ci sprawdzić, jak głęboki masz sen, to ciężko z dobraniem godziny zakładania okularów. Stąd przeanalizujmy dwie wersje.

Pierwsza polega na znalezieniu aplikacji lub urządzenia, które pomierzy Twój głęboki sen. Aplikacje mniej się sprawdzają, jeśli śpi się w dwójkę. Wtedy pomiar jest nierzetelny. Inny sposób to zakup opaski lub pierścienia do analizy snu. Po miesiącu sprawdzania wychodzi czarno na białym uśredniony czas głębokiego snu. Oczywiście dobrym sposobem będzie zbadanie swojego snu np.: w laboratorium snu. Każda z tych opcji to zawsze jakieś rozwiązanie, które ułatwia pomiar czy okulary faktycznie zdają swoje zadanie.

Druga zakłada, że ilość pieniędzy, które można przeznaczyć na badanie głębokiego snu, nie jest zbyt wysoki. Stąd tez metoda ta polega na ustaleniu konkretnej godziny, po której zakłada się okulary blokujące niebieskie światło. Załóżmy, że jest to godzina 18. Jeśli następnego dnia można powiedzieć coś o poprawie snu, to pierwszy znak, że głębokiego snu było za mało. Niestety drugi sposób jest wadliwy, bo to tylko gdybanie.

Dlatego dobrym podejściem jest sprawdzenie i analiza własnego snu.

5. Nie zakładaj filtrów światła niebieskiego na popołudniową drzemkę

Kolejną poradą, o której trzeba konkretnie powiedzieć, to nie zakładanie okularów blokujących światło niebieskie NA POPOŁUDNIOWĄ DRZEMKĘ. Dlaczego? Powód jest prosty. Będziesz gorzej spał w nocy.

Organizm stara się dopasowywać wytwarzanie melatoniny przez szyszynkę. Orientuje się poprzez wpadanie różnego spektrum światła do siatkówki. Wtedy wie, jaka jest pora dnia. Noszenie okularów, które blokują więcej niż 90% światła niebieskiego, jest złym pomysłem. Organizm się rozstraja, przez co można poczuć się bardziej zmęczonym.

Dlatego dobrze pamiętać, aby nie zakładać okularów blokujących światło niebieskie na popołudniową drzemkę. Jeśli organizm będzie senny, to da o sobie znać. Okulary mają być pomocne, a nie niezbędne.

6. Nie blokuj światła niebieskiego cały czas

Ostatnią kluczową poradą jest powrócenie do wspomnianego Marka. Noszenie okularów  przez cały dzień jest ZŁYM POMYSŁEM. To jest świetny antyprzykład, jak nie używać okularów blokujących światło niebieskie.

Więcej można sobie tym narobić szkody niż pożytku. Dlaczego?
A no dlatego, że ludzkie oko odbiera światło w spektrum około 400-700nm. Człowiek został właśnie w taki sposób przystosowany do życia, więc blokowanie pewnej części światła zaczyna szkodzić. To tak jakby, ktoś nagle przestawił słońce, a noc byłaby niekończącym się cyklem. Tak po prostu nie można.

Melatonina wspomaga organizm, ale nie może go wytwarzać non stop. Po dłuższym czasie prawdopodobnie człowiek będzie znacznie osłabiony, a jego chęć do życia zmaleje. Dzięki słońcu człowiek jest w stanie wyprodukować dla siebie witaminę D, a jej brak może prowadzić do depresji. Jeśli przyjąć taką analogię, to wyłączenie dla siebie generatora witaminy D może przysporzyć stanów depresyjnych.

Dlatego złym pomysłem jest blokowania światła niebieskiego przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kiedy nie można nosić okularów z pomarańczowymi lub czerwonymi szkłami?

Pamiętaj jednak, że istnieją sytuacje, kiedy nie powinieneś nosić okularów blokujących światło niebieskie:

  1. Podczas jazdy samochodem (lub innym pojazdem mechanicznym). Światło niebieskie jest potrzebne do prawidłowego widzenia kolorów sygnalizacji świetlnej i ostrości obrazu. Blokowanie go może wpłynąć na twoją zdolność do prowadzenia pojazdu, szczególnie podczas jazdy nocnej, kiedy nasza zdolność do widzenia kolorów i drobnych szczegółów jest już ograniczona.
  2. Podczas wykonywania zadań wymagających precyzyjnej percepcji kolorów. Jeżeli twoja praca lub hobby wymaga precyzyjnej percepcji kolorów, na przykład jeżeli jesteś grafikiem, malarzem, fotografem, okulary blokujące światło niebieskie mogą zniekształcać kolory, co utrudni ci prawidłowe wykonywanie tych zadań.
  3. W ciągu dnia, gdy jesteś na zewnątrz. Światło niebieskie jest naturalnym składnikiem światła słonecznego i pomaga regulować nasz biologiczny zegar, zwany cyklem dobowym. Jeśli blokujesz światło niebieskie w ciągu dnia, możesz zakłócić swój naturalny rytm dobowy i odczuwać senność.

Podsumowanie - jak używać okularów blokujących światło niebieskie?

Podsumowując – jak postępować oraz czego unikać, aby je poprawnie nosić?

  1. Zakładaj je o regularnych godzinach.
  2. Ogranicz wieczorem swój wzrok na ekspozycję światła niebieskiego.
  3. Ustaw przypomnienie w telefonie, jeśli masz problemy z regularnością.
  4. Sprawdź swój głęboki sen i dopasuj stosowanie okularów.
  5. Nie zakładaj ich przed drzemką.
  6. Nie miej ich na sobie przez cały dzień.

Udostępnij wpis

jak czerwone światło pozytywnie wpływa na zdrowie terapia czerwonym światłem
Mateusz Łukaszczyk

Jak czerwone światło pozytywnie wpływa na zdrowie?

W tym artykule dowiesz się, w jakich sytuacjach światło czerwone wspomaga nasze zdrowie. Czemu tak ważne jest, aby było go jak najwięcej w godzinach wieczornych. Czy terapie światłem czerwonym w ogóle działają? No i przede wszystkim, co ma wspólnego barwa o kolorze czerwonym ze snem.

Czytaj więcej »
30 dni na przymierzenie zwrot i wymianę okularów
30 dni na przymierzenie i testowanie​

Gwarancja satysfakcji

Jesteśmy pewni skuteczności naszych produktów.
Dlatego dajemy Ci 30 dni na przymierzenie i przetestowanie okularów.

Do Paczkomatów InPost od 40 zł

Darmowa wysyłka

Skorzystaj z darmowej dostawy.
Wystarczy, że wartość produktów przekroczy 40 zł.

bezproblemowa wymiana biohac
Wymiana i zwrot za darmo

Bezproblemowa wymiana i zwrot

Pokrywamy koszty zwrotu i wymiany.
Dowiedz się jak zwrócić produkt.

Twój koszyk
Logowanie

Nie masz jeszcze konta?

Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić wrażenia z korzystania ze strony internetowej. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na użycie ciasteczek. Ustawienia możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Sklep
0 Ulubione produkty
0 Koszyk
Moje konto