Jak sen wpływa na Twój mózg?
Czy wiesz, jak brak snu wpływa na mózg? W ciągu dnia generuje kilka tysięcy mikro myśli. Sen reperuje jego funkcje poznawcze, ale ma jeszcze jedno ważne zadanie do odegrania.
Jeśli widziałeś na webinarach lub wideo konferencjach osoby w okularach z czerwonymi szkłami mogłeś się zastanawiać czym one są. Te rzucające się w oczy patrzałki to okulary blokujące światło niebieskie.
Nieraz można spotkać osoby, które w okolicach wieczornych często zakładają na swój nos „drugie oczy”. Jeśli zastanawiało Cię, czym one są? Kiedy je używać oraz czy światło niebieskie jest szkodliwe, to koniecznie przeczytaj.
Zanim zostanie opisane działanie okularów blokujących światło niebieskie, to opisane w skrócie będzie działanie takiego światła.
Dla osób zainteresowanych jak działa światło niebieskie oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie, odsyłam do tego artykułu.
Właściwie to całkiem sporo. Przede wszystkim światło niebieskie jest szkodliwe w nadmiernej ilości. Powoduje między innymi:
To są argumenty, które przemawiają za zwalczaniem go na co dzień. Stąd należy używać filtrów światła niebieskiego. Jednym z takich udogodnień mogą być okulary blokujące światło niebieskie.
Więcej o świetle niebieskim przeczytasz tutaj
Przyjrzyjmy się wykresowi temperatury barwowej światła.
Nasycenie światła słonecznego w ciągu dnia zmienia się od światła czerwonego przy wschodzie (barwa 1000K), przez światło niebieskie przy niezachmurzonym niebie (10 000K), z powrotem do przewagi światła czerwonego podczas zachodu słońca.
Zadaniem okularów blokujących światło niebieskie jest, jak sama nazwa wskazuje zablokowanie światła niebieskiego, które w naturze nie występuje o danej porze.
To znaczy, gdy wieczorem kładziemy się spać, a z ekranów i sztucznego oświetlenia o barwie dla przykładu 6000K mózg otrzymuje informacje, że jest w okolicach południa i to nie czas na sen.
Zablokowanie światła niebieskiego spowoduje, że nasz mózg nie otrzyma pobudzających promieni o niebieskiej barwie.
W zamian za to, światło czerwone, które dotrze do naszych oczu, będzie sygnalizowało wieczór.
To pobudzi produkcję serotoniny.
Dzięki hormonowi snu łatwiej zaśniemy. Nasz sen będzie lepszej jakości, ponieważ wydłuży to fazy REM.
Jeśli interesuje Cię temat efektywności snu koniecznie przeczytaj
Na poniższym wykresie widnieje wykres światła, który nie ma zablokowanego spektrum światła niebieskiego oraz fioletowego.
Wykres ma przeważone światło w okolicach 400-550 nanometrów. W związku z tym wystawianie się na ekspozycję takiego światła w okolicach wieczornym zaburzy sen.
Warto zaznaczyć, że zdarzają się osoby, które mimo takiej ekspozycji, nadal czują się świetnie, a ich sen działa bez zakłóceń.
Okulary blokujące światło niebieskie nie przepuszczają promieniowania w zakresie 400 nm oraz w okolicach 95% w zakresie 400 – 550 nm.
Skąd jednak nagle pojawiło się więcej światła czerwonego?
A no dlatego, że filtry są „pomarańczowe” lub też „czerwone”. Przez co światło zmienia kolor.
Tak.
Natomiast istotne jest, jak takich okularów używać.
Samo noszenie ich wtedy, kiedy przyjdzie ochota, nie wystarcza.
Bez wiedzy, jak poprawnie ich używać mogą okazać się szkodliwe. Dlatego zalecane jest, aby zapoznać się z jak największą liczbą informacji.
Więcej o tym jak używać okularów blokujących światło niebieskie
Warto korzystać z trybów oferowanych przez urządzenia. Niestety nie wszystkie urządzenia mają takie możliwości. Podobnie jest ze źródłami światła. Żarówki w mieszkaniu, diody LED urządzeń w trybie spoczynku, latarnia za oknem, to tylko część urządzeń, których barwy światła nie będziemy mogli zmienić. W tych przypadkach przydają nam się okulary blokujące światło niebieskie.
Warto dodać, że urządzenia elektroniczne nie posiadają wbudowanego filtra światła niebieskiego, a jedynie imitują pomarańczowe światło.
Tutaj warto wspomnieć, że głównym zadaniem okularów blokujących światło niebieskie jest poprawa jakości snu.
Jest to jeden z wielu dostępnych sposobów na ulepszenie snu.
To zaś prowadzi do lepszego samopoczucia, a to zwiększa efektywność wykonywanych czynności.
Po zaznajomieniu się z działaniem okularów blokujących światło niebieskie warto poznać, jakie są alternatywy. Najlepszą, jaka jest możliwa, to nie wystawianie się na emisje światła niebieskiego. Jest kilka opcji, które dla niektórych mogą być trudne, jednak warto zadbać o swoje zdrowie w przypadku braku innych opcji.
Dbaj o swoje zdrowie za pomocą witaminy D
Pierwsza opcja zakłada całkowity brak wystawiania się na światło niebieskie po godzinie 19.
Ta opcja oczywiście graniczy z cudem. Z racji tego, że zwykła lampa elektryczna emituje światło o szkodliwym spektrum.
Szczególnie jeśli w otoczeniu widnieją LEDy, które mają najgorszy przedział szkodliwego światła. W święta choinka z białymi lampkami również w tym nie pomaga.
Człowiek nie jest w stanie oddalić się od takiej ekspozycji dlatego, że kultura pokazuje na każdym kroku, jak elektronika jest dla nas ważna.
Należy zaznaczyć, że na razie, nie ma bezpieczniejszej opcji niż odpowiednie noszenie okularów blokujących światło niebieskie. Oczywiście, w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, jednak mimo wszystko warto zadbać o swoje zdrowie już teraz!
Druga opcja zakłada używanie aplikacji, które w jakimś stopniu stanowią filtr światła niebieskiego.
Są zarówno na telefon, jak i komputer.
Jeśli mowa o telewizorze, to może okazać się, że jedyną opcją jest przyciemnienie go do najmniejszego kontrastu.
Nie jest to najlepsza opcja. Właściwie to nie jest opcja w ogóle, bo nadal emisja światła niebieskiego wydostaje się z ekranu.
Poniżej znajduje się kilka aplikacji, które rzeczywiście nadają jakiś filtr światła niebieskiego.
Najczęściej poznać to po pomarańczowym ekranie:
To tylko kilka z wybranych opcji, jednak nadal nie są tak skuteczne, jak okulary blokujące światło niebieskie. Jedynie blokują malutką skalę emitowanego światła niebieskiego, a to za mało.
Trzecią opcją są nakładki filtru światła niebieskiego. O ich skuteczności nie nam decydować, natomiast zawsze jest to jakaś dodatkowa opcja, oprócz wygaszania swoich wyświetlaczy.
Są równie na okulary, co na ekrany urządzeń.
O ile ta pierwsza opcja ma jeszcze sens, bo można ją wstawić o każdej porze, a okularów nie nosi się cały czas, no, chyba że ktoś musi. To druga opcja wydaje się nie mieć tyle sensu.
Niektóre z nakładek można zdejmować, jednak więcej zajmuje to pracy niż zakładania na swój nos okularów blokujących światło niebieskie.
Mimo to, jeśli ktoś rozważa taką opcję, to zalecana jest dokładna analiza takiego filtru.
Przeważnie blokują od 70 do 90% emisji światła niebieskiego.
Czwartą opcją jest zamiana wszystkich żarówek na „cieplejsze”. Dodatkowo zadbanie o swój sen i regularność. Mimo to można jedynie poczuć pewny efekt, który nie wydaje się, stały.
Ostatnią opcją jest… zakup okularów blokujących światło niebieskie.
Oczywiście można połączyć wszystkie poprzednie metody i z nich korzystać jak najwięcej.
Niestety, jeśli mowa o skuteczności to najlepiej dodatkowo zakupić takie okulary.
Każdy jednak odbiera spektrum światła indywidualnie, więc warto najpierw wypróbować różne darmowe wersje.
Jeśli zacznie to przynosić efekty, sięgnąć po mocniejsze rzeczy. Wszystko i tak sprowadzi się do wypróbowania okularów blokujących światło niebieskie.
Oczywiście można zadbać o swoje ciało oraz kondycję fizyczną. Również dbanie o swoją sprawność psychiczną, odporność psychiczną oraz swoje zdrowie. W skrócie o swój organizm – w jaki sposób możesz przeczytać w tym wpisie.
Powyżej można znaleźć tylko kilka wybranych aplikacji, które mają za zadanie ograniczenie emisji światła niebieskiego z ekranu naszego urządzenia.
Aplikacje te są skuteczne, jednak korzystając z nich, musimy liczyć się z kilkoma poważnymi wadami.
Korzystanie z nich zwiększa zużycie baterii, za czym idzie większa emisja ciepła.
Aplikacje dostępne są tylko w urządzeniach, a co z innymi źródłami światła? Migające diody, elektroniczne zegary, lampka nocna, czy światło latarni wpadające przez nasze okno – wszystkie te źródła światła emitują widmo światła niebieskiego.
W tych przykładach nie jesteśmy w stanie zablokować szkodliwych dla naszego snu widma światła niebieskiego.
Alternatywą pozostają okulary blokujące światło niebieskie, których filtr zatrzyma długie fale świetlne wokół nas niezależnie od emitenta.
Czy wiesz, jak brak snu wpływa na mózg? W ciągu dnia generuje kilka tysięcy mikro myśli. Sen reperuje jego funkcje poznawcze, ale ma jeszcze jedno ważne zadanie do odegrania.
Dowiedz się, jak czerwone światło pomaga czuć się lepiej, skąd się bierze, do czego służy i jakie przynosi efekty.
Eustres – czym on jest? Jest to pozytywny stres, niezwykle ważny element naszego życia, który może prowadzić do rozwoju, adaptacji i wzrostu. Jest to rodzaj stresu, który odczuwasz w chwilach, gdy stawiasz czoła nowym wyzwaniom, osiągasz sukcesy lub przeżywasz ekscytujące chwile w życiu.
Jesteśmy pewni skuteczności naszych produktów.
Dlatego dajemy Ci 30 dni na przymierzenie i przetestowanie okularów.
Skorzystaj z darmowej dostawy.
Wystarczy, że wartość produktów przekroczy 40 zł.
Pokrywamy koszty zwrotu i wymiany.
Dowiedz się jak zwrócić produkt.
Sklep Biohac
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się