

Jak używać okularów blokujących światło niebieskie?
W tym artykule dowiesz się jak używać okularów blokujących światło niebieskie 👓. Dowiesz się, czy można ich używać niepoprawnie oraz jak i kiedy ich poprawnie używać.
Czerwone światło, jest kluczem do wielu korzyści zdrowotnych. Zalety czerwonego światła są szeroko doceniane, zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.
W naszym tekście odkryjesz, jak spektrum światła czerwonego pomaga w regeneracji skóry, poprawie krążenia i łagodzeniu bólu. Razem dowiemy się, jak czerwone światło pomaga nam czuć się lepiej, poznamy skąd się bierze, do czego służy i jakie przynosi efekty. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy – o tych drugich też opowiemy.
Światło czerwone, fascynująca część widma światła widzialnego, występuje zarówno w naturalnym świetle słonecznym, jak i jest emitowane przez specjalne urządzenia. Jego długość fali, w zakresie od około 620 do 750 nanometrów, sprawia, że jest dobrze widoczne dla oka ludzkiego i ma unikalne właściwości wykorzystywane w medycynie i pielęgnacji oraz innych dziedzinach.
Organizm ludzki absorbuje światło czerwone głównie przez skórę i oczy, co przynosi korzyści takie jak wspomaganie regeneracji tkanki, poprawa krążenia i łagodzenie bólu. Jak to działa? Upraszczając. Światło czerwone rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i przyspieszając gojenie.
Dodatkowo, redukuje stany zapalne i bezpośrednio wpływa na nerwy, zmniejszając aktywność nerwów bólowych i tym samym łagodząc ból. Dzięki tym właściwościom światło czerwone jest szeroko stosowane w terapiach leczniczych, odnowie biologicznej oraz w codziennej pielęgnacji.
Światło czerwone ma swoje zalety jak i wady.
Oczywistą zaletą jest jego przyjemny, uspokajający efekt.
Nie znam osoby, która powiedziałaby „ale ten zachód słońca razi w oczy”.
Pewne badanie udowodniło, że zwiększa czas reakcji oraz polepsza pamięć [1].
Światło czerwone odpowiada za zwiększoną produkcję melatoniny.
Organizm orientuje się, że jest to pora wieczorna, gdzie słońce powoli zachodzi, a tym samym nie dostrzega niebieskiego światła.
Pracuje wtedy szyszynka.
Puf! Magicznie zaczyna się produkcja melatoniny.
Dzięki temu sen staje się spokojniejszy, głębszy oraz poduszka wydaje się przyjemniejsza.
Spora część badań została przeprowadzona na roślinach. Światło czerwone powoduje ich wzrost oraz regenerację, jednak bez mieszanki światła niebieskiego dostrzega się mniejszy wpływ na rozwój roślin [2].
Przeprowadzone badania w 2007 roku pokazują, że dawkowanie światła czerwonego ma wpływ na sezonowe zaburzenia afektywne. Można to porównać do jesiennej depresji lub chandry [3].
Wystawianie się na takie światło zmniejsza objawy depresyjne.
Właśnie dlatego można znaleźć różnego rodzaju fototerapie (nazywane też światłoterapiami).
Można znaleźć informacje, że terapia światłem czerwonym (czasami żółtym lub kolorowym) może pomagać w niektórych zaburzeniach.
Oto, jaki wpływ ma terapia światłem czerwonym:
Oczywiście światło czerwone posiada również wady oraz przeciwskazania. W naturalnym środowisku, jednak nie jest go na tyle, aby się obawiać.
Światło niebieskie, które jest emitowane przez LEDy, ekran komputera, ekran telewizora oraz ekran telefonu nie jest naturalne.
Taką samą nienaturalność miałoby światło czerwone, gdyby było emitowane przez takie urządzenia.
Zbyt długa ekspozycja może prowadzić do chorób skóry.
Na ten moment nie wiadomo zbyt dużo na temat negatywnego wpływu światła czerwonego, jednak tak, jak światło niebieskie najlepiej, gdyby występował w całkowitym spektrum światła. Tak jak słońce.
Kiedyś były modne długopisy ultrafioletowe oraz telefony na podczerwień. Osobom, które to pamiętają, pewnie kręci się łezka w oku.
Pytanie, czy spektrum światła oznaczonego jak ultrafiolet (UV) oraz podczerwień (IR) mogą być niebezpieczne?
Temat jest o tyle ciekawy, że mają pozytywne skutki.
Istnieje terapia ultrafioletem zwana jest helioterapią (lub nadfioletem) oraz terapia podczerwienią zwana jest infraterapią (lub termiczną albo cieplną).
W czym jednak takie terapie pomagają? Dobrze zapytać osoby, które takie terapie prowadzą. Warto również zapytać się, na podstawie jakich badań obiecują konkretne efekty.
W leczeniu jakich schorzeń wykorzystuje się terapię podczerwienią?
W leczeniu jakich schorzeń wykorzystuje się terapię ultrafioletem?
Już wiesz, po co jest i jaki wpływ ma na ciebie światło czerwone.
Ważne jest, aby pamiętać o równowadze między światłem czerwonym, a niebieskim, gdyż oba mają kluczowe zadania do spełnienia i wpływają na nasze samopoczucie w różny sposób.
Najprostszą zasadą jest wystawienie się rano na światło niebieskie, a wieczorem – na czerwone. Idealnie, gdy oba rodzaje światła są obecne w naszym otoczeniu w sposób zbalansowany, podobnie jak w naturalnym świetle słonecznym.
Ciekawostką jest, że światło czerwone znajdziemy nie tylko w promieniach słońca czy specjalnych urządzeniach terapeutycznych. Jest ono obecne również w elektronice konsumenckiej, oświetleniu LED, a nawet w astronomii, fotografii i sztuce. Ta wszechstronność światła czerwonego podkreśla, jak ważną rolę pełni ono w naszym życiu i otoczeniu, przypominając nam o potrzebie harmonii i równowagi między różnymi rodzajami światła.
Pamiętając o tych zasadach, możemy lepiej dbać o nasze zdrowie i samopoczucie, czerpiąc pełnymi garściami z korzyści, jakie oferuje nam światło.
W tym artykule dowiesz się jak używać okularów blokujących światło niebieskie 👓. Dowiesz się, czy można ich używać niepoprawnie oraz jak i kiedy ich poprawnie używać.
Zastanawiasz się jak nastawić swój zegar biologiczny? Budzisz się rano i nie masz energii? Poznaj i ustaw swój rytm dobowy za pomocą tych elementów.
Dowiedz się czym jest morsowanie na sucho 🐚 oraz poznaj kilka alternatyw. Przełamiesz lekki strach przed rozpoczęciem swojej przygody, a dodatkowo może podejmiesz się wyzwania?
Jesteśmy pewni skuteczności naszych produktów.
Dlatego dajemy Ci 30 dni na przymierzenie i przetestowanie okularów.
Skorzystaj z darmowej dostawy.
Wystarczy, że wartość produktów przekroczy 40 zł.
Pokrywamy koszty zwrotu i wymiany.
Dowiedz się jak zwrócić produkt.
Sklep Biohac
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się